پای صحبت استادبزرگ مجید رجایی

نتایج مسابقات قهرمانی کشور 1398 خراسان رضوی - مشهد مقدس
نتایج مسابقات قهرمانی کشور 1398 خراسان رضوی – مشهد مقدس
5 مرداد 1398
آیین نامه مسابقات نمافن (هنرهای نمایش رزمی)
16 آبان 1398

پای صحبت استادبزرگ مجید رجایی

فرصتی دست داد تا پای صحبت های استادبزرگ مجیدرجایی بنشینیم و در رابطه با برنامه های سال جاری رزم آوران از ایشان سؤالاتی داشته باشیم.

استاد بزرگ سلام. با تشکر از وقتی که به ما اختصاص دادید می خواهم بپرسم که آیا امسال مسابقات بین المللی دیگری هم در رزم آوران پیش بینی شده است یا خیر؟
سلام، در ابتدا من باید از زحمتی که شما می کشید تشکر کنم. و اما در رابطه با سوالتان باید عرض کنم بله. هماهنگی هایی در حال انجام است تا بتوانیم تیم خود را در مسابقات چندجانبه دیگری که قرار است به میزبانی کشور ارمنستان برگزار گردد شرکت دهیم. البته هنوز نمی توان در مورد زمان و مکان آن با قطعیت صحبت کرد. در حال حاضر هم کشور گرجستان و هم کشور ارمنستان به دنبال میزبانی این مسابقات و هنوز موضوع قطعی نشده و مذاکرات لازم در حال انجام است و به موقع اطلاع رسانی و اقدام خواهد شد.

آیا همان تیم ملی قبل در این مسابقات شرکت خواهند نمود؟
خیر. ممکن است بعضی از ملی پوشان که در مسابقات قبلی نیز شرکت داشتند مجدداً در تیم ملی این دوره حضور داشته باشند اما قرار است که بزودی مسابقات قهرمانی کشور در رده جوانان و بزرگسالان برگزار گردد و تیم ملی از نفرات برتر در این دوره انتخاب خواهند شد.

مسابقات انتخابی در دو رده جوانان و بزرگسالان بصورت جداگانه برگزار می شود یا مشترک است؟
بنای ما بر این است که در دو رده جداگانه برگزار شود. البته این موضوع به شرایط و استقبال استانها بستگی دارد که چقدر آمادگی این کار را داشته باشند. ولی مسابقات بین المللی در یک رده برگزار می گردد و ما در زمان اعزام از میان نفرات منتخب دو رده، آماده ترین افراد را انتخاب خواهیم کرد.

آیا امسال مسابقات برون مرزی برای بانوان هم برگزار خواهد شد؟
خیر. امسال چنین شرایطی وجود ندارد اما سعی می کنیم سال آینده برای عملی شدن این هدف نیز اقدامات لازم را انجام دهیم.

مسابقات قهرمانی کشور امسال در چه زمانی و در کجا برگزار خواهد شد؟
همزمان با برگزاری مسابقات بین المللی اصفهان، رئیس هیأت شهرستان بندرامام با جدیت خواستار میزبانی این مسابقات با تأمین کلیه هزینه های مربوطه شد. متأسفانه علیرغم پیگیری های مکرر و حتی بازدید اینجانب از محل و برگزاری استاژ چوب برای مربیان استان در بندر امام، هنوز اقدامات کافی از سوی آن شهرستان و استان خوزستان برای اعلام زمان و شرایط دقیق این میزبانی انجام نشده است. در آخرین پیگیری اینجانب که همین امروز صورت گرفت قول داده شد ظرف چند روز آینده تکلیف روشن شود. لذا پیش بینی من اینست که در نیمه آذرماه این مسابقات در بندر امام برگزار گردد.

استادبزرگ آیا تا پایان سال مسابقات دیگری هم داریم؟
در زمینه مبارزه، مسابقات سراسری دیگری نخواهیم داشت. اما قصد داریم مسابقات هنرهای نمافن یا هنرهای نمایش رزمی را پس از سالها وقفه ای که در آن افتاده بود مجدداً به صورت کشوری برگزار نماییم.

لطفاً در خصوص مسابقات هنرهای نمایشی و مواردی که این مسابقات شامل می شود بیشتر توضیح دهید؟
رشته های مسابقات نمافن در آیین نامه آن کاملا توضیح داده شده و در تمام آن موارد مسابقات برگزار خواهد شد. از جمله موارد این مسابقات فنکل های استاندارد و ابداعی با سلاح و بدون سلاح و شکستن ها و پرتاب کارد و… . همچنین برای مسابقات چرخ فنی در نظر داریم جایزه نقدی ویژه ای تعیین و پرداخت کنیم و انتظار داریم در همه استان ها به صورت ویژه روی آن تمرین و تمرکز کنند.

مسابقات هنرهای نمایشی در چه تاریخی و در کجا برگزار خواهد شد؟
با توجه به تأخیر پیش آمده در مسابقات قهرمانی کشور جوانان و بزرگسالان امکان برگزاری آن زودتر از نیمه دوم دی ماه و یا اویل بهمن ماه وجود ندارد و متأسفانه هنوز محل میزبانی نیز قطعی نیست و باید ببینیم که چه استانی شرایط بهتری را می تواند برای شرکت کنندگان تأمین نماید. ولی به هر حال استانها باید نهایتاً تا آخر آذرماه مسابقات انتخابی خود را برگزار نمایند تا برای شرکت در این مسابقات آماده باشند.

استادبزرگ ما درخواستها و سوالات زیادی در رابطه با برگزاری دوره های مربیگری داریم، چرا انجمن در رابطه با برگزاری این دوره ها اقدامی نمی کند؟
اصلاً این طور نیست که می فرمایید. ما چند ماه قبل برای برگزاری دوره های مربیگری درجه یک، دو و سه به صورت کشوری و به میزبانی استان تهران اقدام کردیم. به دلیل شرایط سخت برگزاری دوره های مربیگری که فدراسیون به جد بر آن تأکید دارد و طولانی بودن مدت برگزاری این دوره ها، علیرغم کثرت تعداد داوطلبین مربیگری، امکان حضور طولانی مدت در تهران برای تعداد زیادی از داوطلبین وجود نداشت و به همین دلیل هم دوره کنسل شد. در نهایت ما تصمیم گرفتیم که از این پس تا زمانی که شرایط بدین گونه است، فقط کلاس های عملی مربیگری را برگزار کنیم. با این شرایط در نظر داریم دوره های عملی را در سه و یا چهار روز تمام کنیم و نفرات دوره تئوری را در شهرستانهای خود بگذرانند تا مجبور به پرداخت هزینه های گزاف خواب و غذا در سایر استانها و گرفتن مرخصی های طولانی مدت نگردند. امیدوارم در سی و یا چهل روز آینده بتوانیم این دوره های عملی را برگزار کنیم.

آیا انجمن در خصوص برگزاری آزمون های گام برنامه ای دارد؟ بسیاری از مربیان و اساتید نیز پیگیر این آزمون ها هستند.
متأسفانه دوستان سوال و گله در این زمینه زیاد می کنند ولی ظاهراً انتظار دارند یا به صورت خیراتی و یا فقط بر اساس سن و سابقه به آنها گام داده شود و حاضر نیستند برای آن تمرین و تلاشی انجام دهند. تا گام چهار آزمون در اختیار مربیان است و هر مربی تا دو گام پایین تر از خود و حداکثر تا گام چهار را می تواند آزمون بگیرد و نیازی به آزمون سراسری نیست و از گام چهار به بعد هم ما چندین بار اعلام کرده ایم ولی کسی آماده امتحان نبود. با این حال من از همین طریق اعلام می کنم روز جمعه 24 آبان ماه برای آزمون گام در سالن رزم آوران تهران برنامه ریزی خواهیم نمود تا کسانی که تمایل دارند در آزمون گام شرکت داشته باشند براساس قوانین و آیین نامه مربوطه ثبت نام نمایند و در این برنامه شرکت کنند. ما در همان روز به صورت رایگان یک استاژ داوری برای مسابقات نمافن یا همان هنرهای نمایش رزمی نیز برای داوران تهران برگزار خواهیم کرد که علاقه مندان از سایر استانها نیز می توانند در این برنامه شرکت کنند.

استادبزرگ اگر صحبت دیگری دارید لطفاً با خوانندگان مطرح بفرمایید و در پایان من از زمانی که گذاشتید تشکر می کنم.
نه صحبت خاصی نیست و فقط برای همه آرزوی موفقیت می کنم و از اینکه با این همه مشکلات مقاومت می کنند و محکم به کار خود ادامه می دهند به همت و تلاششان آفرین می گویم. مطمئن باشید دیر یا زود این مشکلات تمام خواهد شد و مثل همیشه رو سیاهی به ذغال خواهد ماند. آنهایی که بریدند و یا دشمنی کردند به قله ای نرسیدند و جایی را فتح نکردند. عاقبت چیزی جز پشیمانی نصیب آنها نخواهد شد و نصر من الله و فتح قریب.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.